چهاردهمین سالگرد تاسیس پارس هوای البرز

گفت و گو با مدیرعامل پارس هوای البرز؛ به مناسبت چهاردهمین سالگرد تاسیس

13 آذر 1387 شرکت پارس هوای البرز فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و با ورود به عرصه تولید و واردات، در مسیری پر فراز و نشیب پا نهاد. تمام طول این مسیر همواره با چالش های مختلف، افتخارات فراوان، تجربیات ارزشمند و حتی در برخی از موارد اشتباهاتی همراه بوده است که تمام آن ها در کنار هم و در نهایت منجر به رشد مجموعه شده است. «پارس هوای البرز» کنونی، نتیجه زحمات تک تک پرسنل عزیز مجموعه و حمایت یکایک مشتریان گرانقدر است و بدون شک، دستیابی به جایگاه اکنون ما، بدون همراهی این عزیزان میسر نبوده است.

به مناسبت چهاردهمین سالروز تاسیس شرکت پارس هوای البرز، گفت و گوی کوتاهی با جناب آقای محمد آریان امین، مدیرعامل شرکت پارس هوای البرز داشتیم:

+ در ابتدای صحبت و پیش از هر چیز، لازم می دانم از تمام همکاران زحمتکش فعال در مجموعه تشکر کنم که حضور و لطف آن ها باعث شده تا به جایگاه امروزمان نائل شویم. در طی این مسیر بارها و بارها با سختی های فراوان و چالش های مختلفی رو به رو شدیم که در تمام آن ها پرسنل زحمتکش مجموعه، حمایتگرانه در کنارمان ایستادند و ما را برای ادامه دادن به مسیر، تشویق کردند. در کنار تمام موفقیت ها و اتفاقات خوشایندی که پشت سر گذاشتیم، روزهای سختی را هم داشتیم که عوامل مختلف بیرونی باعث دلسردی ما شدند اما حضور همیشگی و حمایت بی دریغ این عزیزان، ما را برای ادامه دادن به این مسیر تا رسیدن به موفقیت، دلگرم کرد.

معرفی شرکت پارس هوای البرز

 • لطفا در خصوص تاریخچه و زمینه فعالیت شرکت بفرمایید.

+ شرکت پارس هوای البرز در سال 1387 در زمینه تهیه، تولید، واردات و توزیع انواع گازهای طبی و صنعتی، آزمایشگاهی، مخلوط های گازی و گازهای استاندارد تاسیس گردید. این شرکت موفق به اخذ گواهینامه های ایزو 9001، 18001 از شرکت TUV آلمان و استاندارد 17025 در زمینه تولید مخلوط های گازی و آزمون دوره ای سیلندرهای فولادی و آلومینیومی گاز بدون درز از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران و همچنین آزمایشگاه همکار اداره استاندارد استان تهران در زمینه آزمون دوره ای سیلندرهای فولادی و آلومینیومی گاز بدون درز ISIRI 6792 می باشد.

پارس هوای البرز عضو اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان گازهای طبی و صنعتی ایران و همچنین عضو موسس انجمن گازهای فشرده استان تهران می باشد و در حال حاضر یکی از اصلی ترین تامین کنندگان گازهای ویژه و صنعتی برای شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی ایران است. خدمات فنی و مهندسی در حوزه گازهای صنعتی و آزمایشگاهی توسط این شرکت صورت می پذیرد؛ مانند نصب مخازن کرایوژنیک و انتقال میعانات گازی به محل مصرف، طراحی و اجرای سیستم های مرکزی انتقال گاز و سایر موارد از جمله خدمات قابل ارائه توسط این شرکت می باشد. صادرات مخلوط های گازی و گازهای صنعتی به کشورهای همسایه از دیگر افتخاراتی است که در سوابق این مجموعه ثبت شده و در کارنامه چهارده ساله این شرکت به چشم می خورد.

 • چند نمونه از مشتریان بزرگ پارس هوای البرز را معرفی بفرمایید.

+ پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد، پتروشیمی شازند اراک، پتروشیمی تبریز، گروه مپنا، شرکت پارس خودرو، گروه صنعتی بهمن، شرکت زامیاد، شرکت سایپا، شرکت صنایع شریف تهران و … از جمله شرکت هایی هستند که پارس هوای البرز افتخار همکاری با آن ها را داشته است.

 • این مجموعه چه هدف و رسالتی را دنبال می کند؟

+ هدف اصلی و رسالت پارس هوای البرز را می توان تامین نیازها و انتظارات مشتریان و سایر ذی نفعان در راستای افزایش سطح رضایتمندی آن ها، ارتقای سطح آگاهی، دانش فنی، مهارت های عملی و آموزش کارکنان با رویکرد بالا بردن کیفیت خدمات دانست.

علاوه بر این، استفاده از علوم و تکنولوژی های نوین، دستیابی به تجهیزات پیشرفته بازرسی، پیشگیری از حوادث و صدمات انسانی به منظور کاهش خطرات و ریسک فعالیت ها، تنوع در ارائه خدمات انجام آزمون و افزایش سهم بازار از دیگر مواردی هستند که این مجموعه همواره به آن توجه داشته و در اولویت کار خود قرار داده است.

تجهیزات و تکنولوژی های خط تولید پارس هوای البرز

 • ظرفیت تولید مجموعه، تجهیزات و تکنولوژی های به کار رفته در خط تولید به چه صورت است؟

+ این مجموعه مجهز به چهار مخزن کرایوژنیک به شرح زیر است:

 1. مخزن اکسیژن مایع؛ 25 متر مکعب
 2. مخزن آرگون؛ 10 متر مکعب
 3. مخزن نیتروژن؛ 15 متر مکعب
 4. مخزن دی اکسید کربن؛ 15 متر مکعب

سایر امکانات مجموعه شامل آزمایشگاه تست هیدرو استاتیک، آزمایشگاه ساخت مخلوط های گازی و آزمایشگاه آنالیز و اندازه گیری مخلوط های گازی می باشد.

مخازن کرایوژنیک پارس هوای البرز

 • مهم‌ترین مشکلات و چالش های شما در زمینه تولید محصول چیست و چه راهکارهایی جهت رفع این مشکلات پیشنهاد می‌کنید؟

+ مهم ترین چالشی که نه تنها پارس هوای البرز، بلکه تمام شرکت ها و واحدهای تولید کننده در ایران با آن مواجه هستند، عدم ثبات اقتصادی، تصمیم گیری های لحظه ای و تغییرات مداوم در قوانین بانکداری، گمرک، مالیات، بیمه، شهرداری و … است. عدم ثبات قیمت ارز و نوسانات دائمی آن مشکل جدی دیگری است که امکان برنامه ریزی برای بازه های زمانی طولانی تر را از واحدهای تولیدی سلب می کند.

با نوسانات دائمی ارز، قیمت مواد اولیه نیز به صورت مداوم در حال تغییر است و در نهایت تمام واحدهای تولیدی مجبور به افزایش قیمت محصولات خود در بازه های زمانی کوتاه هستند. در نتیجه این اتفاق، جلب رضایت مشتریان و حفظ مشتریان قدیمی به چالش جدی برای شرکت ها تبدیل می شود.

به عنوان سومین چالش جدی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان ایرانی، از جمله پارس هوای البرز، جا دارد به مشکلات گمرکی، بازرگانی و مسائل مربوط به واردات اشاره کنیم. باتوجه به تحریم های موجود، برندها و شرکت های معتبر خارجی پاسخ مناسبی به شرکت های ایرانی ارائه نمی دهند. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانید حتی اگر با وجود واسطه ها امکان خرید از این برندها فراهم شود، باز هم در صورت بروز هرگونه مشکلی، پاسخ مناسبی دریافت نمی شود. این مشکلی است که در نتیجه خرید غیرمستقیم و عدم عقد قرارداد و پروتکل اقتصادی بین المللی میان دو شرکت به وجود می آید.

از آنجا که مخلوط های گازی ارائه شده در شرکت پارس هوای البرز کاملا تخصصی هستند و برای تولید آن ها حتما باید از گازهای باکیفیت استفاده شود، امکان کنترل کیفیت پیش از خرید مواد اولیه از تامین کنندگان خارجی وجود ندارد و پیدا کردن راهکار مناسب برای جلوگیری از بروز مشکلاتی نظیر افت کیفیت محصولات، چالش بزرگی بوده است. همه این موارد در کنار چالش های موجود در مسیر دریافت وام های بانکی و لزوم قرارگیری سند ملکی و وثیقه های سنگین در رهن بانک، موجب دلسردی بسیاری از واحدهای تولیدی شده است.

خوشبختانه حضور و حمایت های همیشگی همکاران ما در این مجموعه، موجبات دلگرمی مدیران را فراهم کرده و موفق شده ایم این مشکلات را تا حد زیادی برطرف کنیم و با قدرت مضاعف در مسیر خود حرکت کنیم.

 • مزیت رقابتی محصولات پارس هوای البرز در بازار داخلی چیست؟

استانداردهای رعایت شده، کیفیت و تنوع تولیدات پارس هوای البرز، مهم ترین مزیت آن ها در بازار امروز گازهای صنعتی در داخل کشور است. علاوه بر تنوع بالای خط تولید برای شارژ گازهای صنعتی و آزمایشگاهی در کنار مخلوط های گازی، می توان به آزمایشگاه مجهز این مجموعه برای آنالیز تولیدات و مخلوط های گازی اشاره کرد. این آزمایشگاه ها مطابق با استاندارد ایزو 17025 هستند که گواهینامه آن ها از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران دریافت شده و به اندازه گیری میزان ناخالصی های موجود در گاز و یا ترکیب های متفاوت مخلوط های گازی مربوط می شود. مجموعه این موارد موجب شده است تا پارس هوای البرز بتواند در بازارهای امروزی پیشرو باشد.

نکته قابل توجه دیگر این است که پارس هوای البرز به صورت مستقیم نسبت به واردات انواع گازها از برندها و کمپانی های بزرگ اروپایی و آسیایی می کند. با توجه به این نکته، می توان گفت این ادعا که محصولات بازرگانی ارائه شده توسط این مجموعه (شامل گازهای خاص و تخصصی وارداتی) بهترین قیمت و کیفیت مطلوب مشتریان را دارند، پر بیراه نیست.

 • به استاندارد ایزو 17025 اشاره کردید، در این زمینه هم لطفا توضیحاتی بفرمایید.

استاندارد ایزو 17025  استانداری بین المللی و تخصصی ویژه آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون می باشد که به احراز صلاحیت این آزمایشگاه ها می پردازد. به بیان دیگر، این استاندارد الزامات کلی برای احراز صلاحیت انجام این کار و یا نمونه برداری توسط آزمایشگاه ها را مشخص می کند و دریافت گواهینامه آن بیانگر قدرت بالای مجموعه در زمینه کنترل کیفیت مخلوط های گازی تولید شده می باشد. شرکت پارس هوای البرز در زمینه آنالیز و اندازه گیری گازهای خالص و ترکیبی و همچنین آزمون دوره ای سیلندرهای فولادی و آلومینیومی گاز بدون درز موفق به اخذ این استاندارد از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران شده است.

برنامه پارس هوای البرز برای سال آینده

 • برنامه پارس هوای البرز برای سال آینده چگونه است؟

+ یکی از اهداف مهم شرکت، افزایش سهم بازار در زمینه انواع گازها و میعانات گازی است. در این راستا، بهبود و ارتقای ارتباطات یکپارچه بازاریابی شامل تبلیغات (از جمله تبلیغات اینترنتی و شبکه های اجتماعی) به صورت مستمر و بازاریابی مستقیم (از طریق نیروهای مجرب واحد فروش مجموعه به عنوان کانال ارتباطی واحد تولید و مصرف کنندگان) در دستور کار مجموعه برای سال آینده قرار دارد که بدون شک دستیابی به این امر مهم بدون حمایت همکارانمان میسر نمی شود.

علاوه بر این، می توان به حضور مجموعه در رویدادهای مربوط به صنعت گاز، انجام اقداماتی در راستای تشویق مشتریان برای خرید بیشتر و برگزاری ورکشاپ هایی با شرکت های خارجی به صورت مشترک در ایران و یا در مناطق ویژه و آزاد اقتصادی ایران به عنوان برنامه های پیش رو برای بهبود روند فعالیت مجموعه اشاره کرد. خرید تجهیزات جدید، ارتقای سطح کیفی آن ها و نیز ورود به بازارهای خدمات فنی و مهندسی از دیگر برنامه های شرکت برای سال آینده هستند.

 • کلام پایانی؟

+ در انتها، مجددا آرزوی بهروزی و سربلندی برای تمام کارکنان زحمتکش، مشتریان بزرگوار و ذی نفعان شرکت دارم و دست تک تک این افراد را به گرمی می فشارم؛ همکاران عزیزی که با زحمات شبانه روزی خود، در طول مسیر ما را همراهی کردند و در سختی و آسانی یاری رسان ما بودند. مشتریان گرانقدری که در طی زمان هرگز ما را تنها نگذاشتند و با حمایت های همیشگی خود، به ما روحیه دادند، با انتقاداتشان باعث رشد ما شدند و با پیشنهاداتشان به بهبود فعالیت ما کمک کردند. همچنین ذی نفعان مجموعه که در همه حال، شرایط سخت کار را درک و با حمایت های همیشگی خود موجبات دلگرمی ما را فراهم کردند.

در تمام این چهارده سال فعالیت، تلاش ما در راستای جلب رضایت همراهانمان بوده و این نوید را می دهیم که در ادامه مسیر نیز همواره این امر مهم را سرلوحه کار خود قرار دهیم. امیدواریم که بتوانیم آن طور که شایسته شماست، قدردان همراهیتان باشیم و ذره ای از لطف شما را جبران کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن