• شهر قدس - بلوار تولیدگران - پلاک ۱۸۹ - واحد 9
  بستن

  گاز آرگون

  • گاز آرگون با علامت اختصاری Ar در جدول تناوبی مندلیف دارای عدد اتمی ۱۸ است. آرگون به عنوان یک گاز نجیب و سومین گاز از نظر فراوانی شناخته شده. نام آرگون از واژه یونانی به معنی تنبل یا غیرفعال گرفته شده‌ است. از آرگون برای موارد مختلفی از جمله جوشکاری، در لامپ های رشته‌ای و پنجره‌های دوجداره و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنعت آرگون از طریق تقطیر جزء به جزء از هوای مایع به دست می‌آید.
  • قیمت خرید و فروش گاز آرگون
   قیمت خرید و فروش گاز آرگون
  • مشخصات گاز آرگون :

  آرگون گازی بی رنگ، بی بو، واکنش ناپذیر، خنثی و در غلظت های بالا خفه کننده (اختناق آور) است. همچنین دانسیته این گاز سنگین تر از هواست.

  • خرید و فروش گاز آرگون
   خرید و فروش گاز آرگون

   منبع گاز گاز آرگون :

  بزرگترین منبع گاز آرگون، هوا است. هوا حدودا شامل % ۹۳/۰ حجمی گاز آرگون است. آرگون خام شامل بیش از %۵ اکسیژن حذف شده از ستون های اصلی جداسازی هوا از طریق ستون ثانویه خواهد بود. سپس آرگون برای تولید خلوص‌های مختلف تصفیه می‌گردد. همچنین آرگون خام ممکن است از خروجی اضافات کارخانه آمونیاک خالص بازیافت شود.

  • کاربردهای گاز آرگون :

  1. آرگون یکی از گازهای حامل رایج در کروماتوگرافی گازی است. آرگون همچنین به عنوان گاز حامل در اسپاترینگ (sputtering)، قلم زنی پلاسما، کاشت یون و همچنین یک پوشش اتمسفری در رشد کریستال استفاده می‌شود.
  2. آرگون گاز مناسبی برای اسپکتروسکوپی ICP محسوب می‌شود.
  3. یکی از کاربردهای اصلی آرگون به صورت خالص و یا به صورت مخلوط گازی این است که به عنوان یک محافظ قوس الکتریکی در جوشکاری به کار می‌رود.
  4. اکثر لامپ‌های دستگاه‌های شمارشگر گایگر شامل آرگون یا مخلوط آرگون با بخارات آلی یا همراه گازهای دیگر است.
  5. کربن زدایی آرگون – اکسیژن (AOD) رایج‌ترین روش تصفیه فولاد ضد زنگ است و مقادیر گسترده در محل کارخانه از طریق لوله کشی به دو صورت گاز و مایع می‌شود.
  6. آرگون یکی از اصلی‌ترین گازهای مورد استفاده در لامپ‌های فسفرسنت (phosphorescent)مخلوط آرگون با نئون، هلیوم و بخار جیوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای لامپ‌های رادیو – تیراترون  (tubes thyratron radio) از مخلوط‌های نئون دار استفاده می‌گردد.
  7. در صنعت داروسازی با استفاده از گاز آرگون، اکسیژن موجود در بسته بندی داروهای وریدی را ازبین برده و باعث افزایش تاریخ مصرف داروها می‌شود.
  8. آرگون مایع برای بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.
  9.  آرگون مایع به عنوان یک گاز سرمایشی با کد R740 در مخلوط‌های گازی برای کاربردهای غیر CFC با درجه حرارت فوق العاده کم به عنوان خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  10. در مخلوط با فلوئورین و هلیوم در لیزرهای اگزایمر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  11. به عنوان یک گاز عایق در پنجره های چند جداره با راندمان بالا و به منظور بهبود عایق حرارتی استفاده می‌گردد.
  12. در صنعت آهن و فولاد برای جلوگیری از اکسیداسیون آلیاژها و فلزهای مذاب و برای گاززدایی و سولفورزدایی از حمام فولاد و آهن مذاب استفاده می‌گردد.
  13. در طیف سنجی اتمی به عنوان یک گاز محافظ در کوره گرافیتی استفاده می‌شود.
  14. اغلب در یک مخلوط با هیدروژن به عنوان یک فضای محافظ برای رفتار حرارتی برخی فلزات به ویژه فلزاتی که مستعد نیترید شدن هستند در زمانی‌که یک فضای مبتنی بر پایه نیتروژن وجود دارد. این شامل فولاد ضد زنگ و بسیاری دیگر از کاربردهای مختلف تخصصی و در نتیجه کاربردهایی در مقیاس کوچک است.
  15. از ترکیب با نیتروژن گاهی برای متورم کردن کیسه‌های هوا استفاده می شود.
  16. اغلب در ترکیب با نیتروژن و یا کربن دی اکسید به عنوان یک آتش خاموش کن تمیز استفاده می‌شود. دلیل این امر نیز این است که خواص خنثی و بی اثر آن به هیچ ماده‌ای در حین خاموش کردن آسیب وارد نمی‌کند.
  17. در آزمایشگاه به عنوان گاز پاکسازی کننده یا گاز بالانس در مخلوط‌های گازی استفاده می‌شود.
  فروش گاز آرگون
  فروش گاز آرگون