• شهر قدس - بلوار تولیدگران پلاک ۱۸۹ - واحد ۹
  Close
  بستن

  کاربرد گازها در صنعت چیست؟

  مصرف گاز هلیوم  در صنعت جوشکاری و ساخت فلز

  خاصیت بی اثر گاز هلیوم در دمای قوس ، آن را به یک گاز ایده آل برای جوشکاری مواد با هدایت حرارتی بالا مانند آلومینیوم ، فولاد ضد زنگ ، مس و آلیاژهای منیزیم تبدیل می کند. هلیوم همچنین در فرآیندهای عملیات حرارتی مانند خاموش کردن گاز و در کوره برای تولید قطعات با تحمل بالاتر و کیفیت بهتر استفاده می شود.

  مصرف گاز هلیوم  در  صنعت هوا و فضا 

  گاز هلیوم در ساخت تا پرواز ، به طور گسترده ای در صنعت هوافضا و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد. در عملیات پرواز فضایی ، گاز هلیوم برای پاکسازی سیستم های هیدروژن استفاده می شود و به عنوان ماده فشار دهنده برای سیستم های سیال زمینی و پروازی کار می کند. همچنین باعث بالابردن بالن های نظارتی می شود.

  مصرف گاز هلیوم  در غواصی 

  در ترکیب با گاز اکسیژن ، از گاز هلیوم در غواصی استفاده می شود تا به از بین بردن نیتروژن ، کاهش مقاومت در برابر تنفس در عمق ، و کوتاه کردن رفع فشار عمل کند. این مخلوط که به عنوان هلیوکس شناخته می شود ، به غواصان اجازه می دهد تا برای مدت طولانی تری به اعماق بیشتری برسند.

  غواصی هر چه عمیق تر باشد ، غلظت هلیوم بیشتر می شود و به غواصان اجازه می دهد بیشتر اکتشاف کنند و مدت بیشتری جوشکاری انجام دهند.

  مصرف گاز آرگون در صنعت جوشکاری و ساخت فلز

  از گاز آرگون برای ایجاد یک گاز محافظ بی اثر برای تقویت پایداری قوس و ویژگی های جوش قوس فلزی گازی استفاده می شود. همچنین این گاز نقش اصلی برای فرآیند جوشکاری قوس گاز تنگستن (GTAW) است.

  برای حفظ دما و قوام ترکیب فلز ،  گاز آرگون از اکسیداسیون آن در طی فرآیند تولید جلوگیری می کند. همچنین مونواکسید کربن را از بین می برد و باعث کاهش تلفات کروم در طی فرآیند پالایش فولاد می شود.

  مصرف گاز آرگون  در صنعت هوا و فضا 

  گاز آرگون یک گاز صنعتی همه کاره است که در جوشکاری از قبیل جوشکاری آلیاژهای مخصوص و در تولید لامپ و لیزر استفاده می شود. به عنوان یک گاز بی اثر ، می توان از آن برای تهیه یک محیط بدون اکسیژن و ازت برای فرآیندهای عملیات حرارتی استفاده کرد.

  مصرف گاز نیتروژن درصنعت  هوا و فضا 

  استفاده ازگاز نیتروژن که در صنعت هوا و فضا و هواپیما ضروری است ، در تونل های بادی ، کوره های عملیات حرارتی و اتوکلاوها مورد استفاده قرار می گیرد تا به ایجاد مواد فوق العاده قوی اما سبک وزن کمک کند. ازگاز  نیتروژن همچنین به عنوان گاز کمکی برای کاربردهای برش لیزر استفاده می شود.

  مصرف گاز نیتروژن در صنعت جوشکاری و تولید فلز

  گاز نیتروژن به عنوان گاز حامل در پاکسازی و تولید فولاد ، برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می شود و یک عنصر کلیدی در فرآیند عملیات حرارتی است.

   گاز نیتروژن در جوشکاری لوله از جنس استنلس استیل ، ازت به عنوان گاز پاک کننده استفاده می شودو برش پلاسما را تقویت می کند.

  مصرف گاز اکسیژن در  صنعت هوا و فضا 

  اکسیژن مایع درموشک با سوخت مایع مورد استفاده قرار می گیرد که کاربرد آن به عنوان مایع اکسید کننده می باشد ، همچنین اکسیژن گازی برای پشتیبانی از احتراق سوخت موشک تأمین می گردد.

  مصرف گاز اکسیژن در صنعت جوشکاری و تولید فلز

  گاز اکسیژن به عنوان گاز برش پلاسما ، یک گاز کمکی برای برش لیزر استفاده می شود و بعضی اوقات به مقدار کمی به گازهای محافظ اضافه می شود.

  به عنوان یک گاز صنعتی ، ازگاز اکسیژن برای جایگزینی یا غنی سازی هوا استفاده می شود و در نهایت باعث افزایش راندمان احتراق در تولید فلزات آهنی و غیر آهنی می شود.

  مصرف گاز هیدروژن در صنعت هوا و فضا 

  از گاز هیدروژن به عنوان منبع انرژی(سوخت) جدید در موشک ها مورد استفاده قرار می گیرد همچنین از آن برای آنیل کردن استفاده می شود.

  مصرف گاز هیدروژن در صنعت جوشکاری و تولید فلز

  برای تقویت جوشکاری و برش پلاسما ، گاز هیدروژن معمولاً برای جوشکاری فولاد ضد زنگ با آرگون مخلوط می شود.

  مصرف گاز استیلن در صنعت جوشکاری و تولید فلز

  گاز استیلن گرمترین دمای شعله را در تمام گازهای سوخت موجود در تجارت ایجاد می کند و آن را به یک فضای ایده آل برای جوشکاری و برش تبدیل می کند.

  مصرف گاز دی اکسیدکربن در صنعت جوشکاری و تولید فلز

  از مخلوط گازی دی اکسیدکربن و آرگون اغلب به عنوان گاز محافظی که برای جلوگیری از آلودگی جوی فلز مذاب در مراحل جوشکاری قوس الکتریکی استفاده می شود.

  مصرف گاز دی اکسیدکربن درصنعت کاغذ خمیر و کاغذ

  دی اکسید کربن یک گاز صنعتی است که در صنعت خمیر و کاغذ برای کنترل سطح pH و شستن مواد قهوه ای و سفید کننده مورد استفاده قرار می گیرد.