• شهر قدس - بلوار تولیدگران پلاک ۱۸۹ - واحد ۹
  بستن

  گاز اکسیژن

  اکسیژن با علامت اختصاری O در جدول تناوبی مندلیف دارای عدد اتمی ۸ است. اکسیژن بعد از هیدروژن و هلیوم سومین عنصر فراوان در جهان است. اکسیژن، یک عنصر حیاتی بوده و همه جا چه در زمین و چه در کل جهان هستی یافت می‌شود. مولکول اکسیژن (O۲ )در زمین از نظر ترمودینامیکی، ناپایدار است، ولی توسط عمل فتوسنتز باکتری‌های بی‌هوازی و در مرحله بعدی توسط عمل فتوسنتز گیاهان زمینی بوجود می‌آید. ترکیبات اکسیژن مخصوصا اکسید فلزات، سیلیکات‌ها و کربنات‌ها معمولا در صخره و خاک یافت می‌شود. کاربردهای متداول اکسیژن شامل تولید فولاد، پلاستیک، منسوجات، تراشکاری، جوشکاری و برش فولادها و سایر فلزات، پروانه موشک، اکسیژن درمانی، در زیردریایی ها و غواصی است.

  اکسیژن

  • مشخصات:
   اکسیژن گازی بی‌رنگ و بی بو است. عمده مواد در اکسیژن می‌سوزند در حالی که به صورت معمول در هوا نمی‌سوزند. باعث کاهش دمای نقطه اشتعال و افزایش سرعت احتراق می‌گردد. دانسیته گاز اکسیژن از هوا سنگین‌تر است.

  اکسیژن1

  • منبع:
   اکسیژن در مقیاس تجاری توسط میعان و سپس تقطیر هوا به دست می آید. برای تولید اکسیژن با خلوص بسیار بالا به طور معمول نیاز است که بر روی محصول گرفته شده از کارخانه  جداسازی هوا، یک مرحله پالایش و تقطیر ثانویه انجام شود. روش دیگر برای تولید اکسیژن با خلوص بالا الکترولیز آب است. اکسیژن با خلوص پایین تر می توانند از طریق تکنیک غشایی تولید گردد.

   

  • کاربردها:
   – در اکثر واکنش‌های اکسیداسیونی در صنایع شیمیایی از اکسیژن خالص به جای هوا استفاده می‌کنند. دلیل اصلی آن نیز سرعت بالای واکنش، جداسازی آسان‌تر، محصول با بازده بالاتر، کوچکتر بودن سایز تجهیزات است.
   – اکسیژن با خلوص بالاتر برای تشکیل سیلسیوم دی اکسید و اکسید فلزی، به عنوان یک اسید طراحی برای لاک نوری، در مخلوط‌های هالو کربن‌دار برای طراحی سیلیکون مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اکسیژن در ترکیب با هیدروژن برای سوخت مشعل‌های جوشکاری، لحیم کاری، دمیدن در شیشه و آب بندی لوله جهت انواع قطعات الکترونیکی مانند سوئیچ‌های رله استفاده می‌شود.
   – ترکیب اکسیژن خلوص بالا با متان خلوص بالا در راکتورهای هسته‌ای (AGR) برای برقرار کردن تعادل مناسب در گاز سرمایشی (کربن دی اکسید) درون راکتور هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   – اکسیژن با درجه خلوص بالا در فرآیند تولید فیبر نوری استفاده می‌شود.
   – تزریق اکسیژن در تصفیه خانه های فاضلاب، تجزیه فاضلاب را تسریع می بخشد. اکسیژن جهت سنتزهای شیمیایی استفاده می‌گردد. همچنین اکسیژن به عنوان اکسید کننده کاربرد دارد.
   – اکسیژن به منظور دستیابی به دماهای بالاتر در کوره های مورد استفاده در اکثر صنایع مختلف، جایگزین هوا می‌شود. کاربردهای رایج اکسیژن در صنایع فولاد، غیر فلزی، شیشه و بتون و در میان بسیاری از صنایع دیگر یافت می‌شود.
   – اکسیژن برای ایجاد شعله مهر و موم کردن آمپول های شیشه‌ای در صنایع دارویی و شیمیایی استفاده می‌شود.
   – در صنایع غذایی، اکسیژن برای حمل و نقل ماهی زنده و غذاهای دریای مورد استفاده قرار می‌گیرد.
   – اکسیژن جهت غنی سازی هوا در طول زمان تخمیر مورد استفاده می‌شود.
   – در مواد منفجره اکسیژن مایع به عنوان یک نیروی پیش رانش احتراقی به کار می‌رود.
   – اکسیژن در زمینه طبی به صورت گاز خالص و مخلوط به کار برده می‌شود.
   – اکسیژن در گاز کالیبراسیون کاربرد دارد.
   -اکسیژن در دستگاه های لیزر ، برش و جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  اکسیژن2