• شهر قدس - بلوار تولیدگران پلاک ۱۸۹ - واحد ۹
  بستن

  ایزو بوتان

  • ایزوبوتان که با نام‌های دیگر ۲-متیل پروپان یا متیل پروپان نیز شناخته می‌شود یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی C۴H۱۰ و ایزومری از بوتان است. ایزوبوتان ساده‌ترین آلکان با یک پیوند کربن درجه سوم است که به عنوان یک ماده اولیه در صنایع پتروشیمی و در پالایشگاه ها به عنوان افزودنی بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول یک دهه گذشته، نگرانی‌ها در مورد تخریب لایه ازون توسط گازهای فریون، منجر به افزایش استفاده از ایزوبوتان به عنوان گاز برای سیستم‌های تبرید و به ویژه در یخچال‌ها و فریزرهای خانگی شده‌ است.

  ایزو بوتان

  • مشخصات:
   اتیلن اکساید گازی است بی‌رنگ، مایع و آتش‌زا است. دانسیته این گاز سنگین‌تر از هواست.

  ایزو بوتان 1

  • منبع:
   نرمال بوتان و ایزوبوتان هر دو از گاز طبیعی و پالایشگاه گاز استخراج می‌شوند. استخراج همراه با جذب در فشار بالا توسط روغن جاذب مناسب انجام شده و سپس تجزیه و حذف هیدروکربن‌های دیگر محصول شامل نرمال بوتان و ایزوبوتان توسط عمل تقطیر از جداسازی می‌گردند.

   

  • کاربردها:
   ایزوبوتان به عنوان سوخت گرمایشی در منازل، هتل‌ها، رستوران‌ها و کشاورزی  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   ایزوبوتان در صنایع مختلف از جمله متالوژی، شیشه و سرامیک به عنوان سوخت و همچنین به عنوان یک واسطه در تولید سوخت هواپیما مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

   ایزوبوتان یک مبرد متعارف در یخچال است.

   مخلوط ایزوبوتان، پروپان و بوتان در موتورهای احتراق داخلی از جمله لیفتراک به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد.     

   ایزوبوتان به عنوان یک جز در گازهای کالیبراسیون در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.

   ایزوبوتان به عنوان یک ماده شیمیایی در تولید مواد شیمیایی آلی از جمله اسید استیک، بوتادی ان، ایزو بوتن، اتن و پروپیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   ایزو بوتان 2